четвер, 23 березня 2017 р.

Тема: Визначення ціни ринкової рівноваги з урахуванням функцій попиту і пропозиції за ціною”
РОЗВ’ЯЗАННЯ ЗАДАЧ

Мета уроку: узагальнити і систематизувати отримані теоретичні знання про попит, пропозицію та ринкову рівновагу, навчити застосовувати їх для розв’язання задач: визначати рівноважну ціну, обчислювати надлишок споживача та виробника; будувати криву попиту та пропозиції за вихідними даними; графічно інтерпретувати впливи різних чинників на попит і пропозицію;
                         розвивати логічне і економічне мислення;
                         виховувати економічне мислення, зацікавленість до предмету
Тип уроку: закріплення та застосування знань, умінь і навичок.

ХІД УРОКУ

1.            Організаційний момент.
2.            Актуалізація опорних знань.

На минулих уроках ми вивчали тему «Попит, пропозиція і ринкова ціна». Отже давайте з вами пригадаємо основні поняття з цих тем (фронтальне опитування):
-                Попит – це…?
-                Пропозиція – це…?
-                Ринкова ціна?
-                Сформулюйте закони попиту і пропозиції.

Гра «ЗГОДЕН-НЕ ЗГОДЕН»
-                Якщо ринкова ціна вища за рівноважну, то виникає дефіцит товарів (ні, навпаки, виникає надлишок товару);
-                Якщо, споживач невзмозі сплатити гроші за свій товар, то це буде лише потребою, а не попитом? (так, попит буде лише тоді, коли споживач має кошти на певний товар);
-                Збільшення розмірів податків призводе до зсуву привої попиту праворуч (ні, податки впливають на пропозицію);
-                Якщо ціни зростають, а інші умови залишаються незмінними,  то  величина пропозиції зростає (так, закон пропозиції);
-                На попит не впливають ціни на ресурси (так, ціна на ресурс впливає на пропозицію)

3.                 Оголошення теми і мети уроку

Тема «Розв’язання задач». Сьогодні на уроці ми узагальнимо і систематизуємо отримані теоретичні знання про попит, пропозицію та ринкову рівновагу, навчимося розв’язувати задачі з даної теми; визначати рівноважну ціну графічно, будувати криву попиту та пропозиції за вихідними даними; графічно інтерпретувати впливи різних чинників на попит і пропозицію.

4.     Практичне застосування знань умінь і навичок.
(робота в групах)

Задача 1. Показати схематично зміни в попиті чи пропозиції під впливом певних подій:

Подія І: внаслідок економічного спаду доходи місцевих жителів зменшилися
Зменшення доходів  –  чинник D. Попит зменшиться, внаслідок цього знизяться P і Q

Подія ІІ:  цього року фермери зібрали рекордний урожай зернових
Високий врожай – чинник S. Пропозиція збільшиться, внаслідок цього ціна борошна знизиться, а обсяг зросте

Подія ІІІ: взимку, коли запаси свіжих овочів і фруктів закінчуються, українці частіше готують вареники, млинці та паляниці
Зміна смаків – чинник D. Попит зросте, рівноважні ціна і обсяг продаж збільшиться

Подія ІУ: під час спаду в економіці збанкрутували два старих борошномельних комбінати
Зміна кількості виробників – чинник S. Пропозиція скоротиться, рівноважна ціна зросте,  рівноважний обсяг зменшиться

Задача 2.

Функції попиту і пропозиції певного товару на місцевому ринку борошна задані функціями QD = 50 – 2P і QS = 20 + 4P , де Р – ціна одного кілограма борошна, QD – величина попиту на борошно в кілограмах, QS – величина пропозиції борошна місцевими продавцями в кілограмах
Обчисліть рівноважну ціну та рівноважний обсяг попиту і пропозиції, а також рівноважний обсяг продажу в грошовому вираженні.

Розв’язання:
1) У стані рівноваги обсяг попиту має дорівнювати обсягу пропозиції:
QD = QS;
50 - 2Р =20+4Р,
-6Р=-30;
РЕ = 5
2) Підставивши значення рівноважної ціни в рівняння попиту (або пропозиції), отримаємо значення рівноважного обсягу:
Qd = 50 – 2*5 = 40 кг = Qs.
3) Помноживши рівноважний обсяг продажу на рівноважну ціну, отримаємо рівноважний обсяг продажу в грошовому вираженні (загальний виторг):
TR = Q*P = 40 * 5  = 200 кг

Побудуйте графіки попиту і пропозиції цих функцій.

Робота в групах
Завдання 5: Визначте алгебраїчним методом, яке явище ( дефіцит або надлишок товару) виникне на даному ринку, якщо місцеві виробники або влада будуть утримувати ціну на товар:
 А) на рівні 7 гривень за кг;
Б) на рівні 2 гривень за кг.
Завдання 6: попит і пропозиція знизилися відповідно  на 10 % і 20 % за кожного значення ціни. Визначте нові функції попиту і пропозиції  на борошно.
QD1 = 0,9 (50 – 2P)
QD1 = 45 - 1,8Р

 QS1 = 0,8 (20 + 4P)
           QS1 = 16 + 3,2Р

Перегляд і обговорення відеоролику
Запитання до обговорення (мікрофон)
- Що э рушійною силою появи нових професій в суспільстві;
- Під дією яких законів формується зарплата для цих професій?
- Якби вам завтра довелося заробляти самостійно гроші, яким  би чином запропонували б ви себе на ринку праці?

Підсумки уроку (оцінювання)
Домашнє завдання
1.     Написать есе на тему «як би мені завтра довелося заробляти гроші…»
Задача.
Функції попиту і пропозиції певного товару на місцевому ринку борошна задані функціями  QD = 21 – P і QS = 60 + 8P , де Р – ціна одного кілограма борошна, QD – величина попиту на борошно в кілограмах, QS – величина пропозиції борошна місцевими продавцями в кілограмах
Обчисліть :
1)        рівноважну ціну та рівноважний обсяг попиту і пропозиції
2)        рівноважний обсяг продажу в грошовому вираженні.
3)        Побудуйте графіки попиту і пропозиції цих функцій.
4)        попит і пропозиція знизилися відповідно на 10 % і 20 % за кожного значення ціни. Визначте нові функції попиту і пропозиції  на борошно.


Немає коментарів:

Дописати коментар